ChiosTV
play

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στους ”4” των play-off.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε την ευκαιρία στον Ίκαρο να ελπίζει σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, αλλά όταν σοβαρεύτηκε δεν είχε αντίπαλο

Ο Παναθηναϊκός έδωσε την ευκαιρία στον Ίκαρο να ελπίζει σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, αλλά όταν σοβαρεύτηκε δεν είχε αντίπαλο μέσα στο παρκέ.Οι παίκτες του Πεδουλάκη επικράτησαν με σκορ 78-62 του Ικάρου, έκαναν το 2-0 και πήραν την πρόκριση για τους “4” των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή της σειράς Πανιώνιος-Άρης (παίζουν το Σάββατο 25/5).

Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ραμέλ Κάρι ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής. Οδοστρωτήρας ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Ο Τζέιμς Γκιστ “καθάρισε” στο τέλος εκτοξεύοντας τη διαφορά. Ο Ίκαρος πλησίασε στους 7 στο 31′ (52-59), ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 12-0 με το οποίο ξέφυγε με 52-71. Ένα κάρφωμα του Λάσμε έστειλε τους “πράσινους” στο +23 (55-78) λίγο πριν το τέλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 για το τελικό 62-78.

Τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού (16) ήταν απόρροια των πολλών σχημάτων που δοκίμασε ο Αργύρης Πεδουλάκης. Αγωνίστηκαν όλοι πλην του Σκορδίλη, ενώ στην 12άδα τη θέση του Γιαννόπουλου πήρε ο νεαρός Διαμαντάκος.

Όταν ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, έχοντας το Σχορτσανίτη ασταμάτητο και τον Κάρι για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικό, επικράτησε με 78-62 του Ικάρου και προκρίθηκε στους “4”. Περιμένει το νικητή της σειράς Πανιώνιος-Άρης.

Στον άλλο σημερινό ημιτελικό Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στην Πάτρα του Απόλλωνα, αυτή την φορά με 83-73 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι μπροστά σε περίπου 2.000 πάλεψαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στον Ολυμπιακό, μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος βραβεύτηκε από τον Απόλλωνα, καθώς είναι ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά Ευρωλίγκα μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να επιβάλουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους. Οι Πειραιώτες ‘εφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο ένατο λεπτό του ματς, έπειτα από σου δύο πόντων του Έισι Λο (10-21), με τον Απόλλωνα να έχει 3/11 δίποντα.

Όσο περνούσε, όμως η ώρα οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75 πλησίασαν στο σκορ και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά μετά το 3-2 του δεύτερου λεπτού με 35-34, έπειτα από καλάθι του ΜακΚόλουμ. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης να ελέγχει σταδιακά το ματς και να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα, όπως ακριβώς είχε γίνει και στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όταν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 30′.

Για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 22 πόντους (4/6β., 3/4διπ., 4/7τρ.), αλλά και επτά λάθη, ο Γιώργος Πρίντεζης 12 και οι Κάιλ Χάινς (8 ριμπάουντ), Έισι Λο από 9 πόντους. Από τον Απόλλωνα Πατρών, ο Πέτροβιτς σταμάτησε στους 18 πόντους, δημιουργώντας, όπως και στο πρώτο παιχνίδι πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ενώ οι τρεις Αμερικανοί της ομάδας Γκραντ, ΜακΚόλουμ και Κλάιμπερ είχαν από 16, 15 και 11 αντίστοιχα.

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ είναι το Ρέθυμνο, το οποίο πήρε την πρόκριση κόντρα στον ΠΑΟΚ με δύο νίκες, κάνοντας “μπρέικ” στην Πυλαία.