ChiosTV
osfppolo

Πόλο: Αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Ολυμπιακός.

Εκτός προημιτελικών του Champions League έμεινε ο Ολυμπιακός που γνώρισε την ήττα με 13-10 στον επαναληπτικό αγώνα της Ρωσίας από τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ

Εκτός προημιτελικών του Champions League έμεινε ο Ολυμπιακός που γνώρισε την ήττα με 13-10 στον επαναληπτικό αγώνα της Ρωσίας από τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ.Έτσι, παρά τη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι με 9-8 οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το πλεονέκτημα που είχαν και αποχαιρέτησαν την Ευρώπη για φέτος.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, προηγήθηκαν μέχρι και με τρία γκολ διαφορά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ένα κακό δεύτερο ημίχρονο κόστισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό και με τον Γιώργο Ντόσκα απέκτησαν νωρίς προβάδισμα στο σκορ (1-0).

Ακολούθησε όμως άμεση απάντηση των Ρώσων και με δύο γκολ του Yurchik ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, ενώ ένα υπέροχο τελείωμα του Χριστόδουλου Κολόμβου με λόμπα διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου (2-2).Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ρυθμός δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο και με τέρμα του Κυριάκου Ποντικέα στον παίκτη παραπάνω να ανακτά το προβάδισμα με 3-2.

Η Σπαρτάκ απάντησε και πάλι γρήγορα με τον Khalturin (3-3), ωστόσο ένα σερί 3-0 των “ερυθρολεύκων” διαμόρφωσε το σκορ σε 6-3 με γκολ των Μουρίκη, Mallarach και Κολόμβου.Το μομέντουμ έδειχνε να ευνοεί την ελληνική ομάδα, αλλά οι Ρώσοι αντέδρασαν άμεσα και απάντησαν με τέρματα των Yurchik και Khalturin στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, πλησιάζοντας και πάλι σε απόσταση αναπνοής (6-5).

Στις αρχές του δευτέρου μισού της αναμέτρησης όμως το σκηνικό άλλαξε, αφού οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και κατάφεραν όχι μόνο να ανατρέψουν το σκορ, αλλά και να αποκτήσουν πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.Έτσι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Dmitry Stratan η Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 10-8, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα η μάχη του Stratan κόντρα στον Ολυμπιακό συνεχίστηκε, με τον Ρώσο να έχει αναλάβει προσωπικά την υπόθεση σκοράρισμα και με τρία ακόμη προσωπικά του γκολ σφράγισε την νίκη με 13-10 για την ομάδα του Vladimir Karabutov.Τα γκολ των Φουντούλη και Ντόσκα που μείωσαν προσωρινά σε 11-9 και 12-10 δεν αρκούσαν, ώστε ο Ολυμπιακός να διεκδικούσε τουλάχιστον στην παράταση τις πιθανότητες που του αναλογούσαν για να συνεχίσει εκείνος στην Ευρώπη και όχι η Σπαρτάκ.

Επομένως, οι “ερυθρόλευκοι” απέτυχαν να προχωρήσουν παραπάνω στο φετινό Champions League και οφείλουν πλέον να επικεντρωθούν στις εγχώριες διοργανώσεις.Σίγουρα, επικρατεί μεγάλη απογοήτευση στις τάξεις της ομάδας, μιας και φέτος θεωρούνταν ευκαιρία να φτάσει ψηλά στη διοργάνωση, αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι οι Ρώσοι μεταμορφώνονται προς το καλύτερο στην έδρα τους και μετά τον ΝΟ Βουλιαγμένης κέρδισαν και τον Ολυμπιακό, παίρνοντας το εισιτήριο για τους “8” του Champions League.Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκε ο Χριστόδουλος Κολόμβος με τρία τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Ντόσκας και Mallarach που πέτυχαν από δύο γκολ ο καθένας.

Από τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Dmitry Stratan με 6 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Yurchik και Khalturin που σημείωσαν από τρία γκολ.

Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ-Ολυμπιακός   13-10

Τα 8λεπτα: 2-2, 3-4, 5-2, 3-2.
Διαιτητές: Peris (Κροατία), Szekely (Ουγγαρία).
Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ (Vladimir Karabutov): Yurchik 3, Khalturin 3, Stratan 6, Rekechinsky 1.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ντόσκας 2, Κολόμβος 3, Ποντικέας 1, Μουρίκης 1, Mallarach 2, Φουντούλης 1.