Καθότανε το λιοντάρι στο δάσος και χάζευε. Ξαφνικά περνάει το μυρμίγκι τρέχοντας! “Για που το βάλες έτσι βιαστικός;” ρωτά το λιοντάρι. “Δεν τα έμαθες; Τράκαρε ο ελέφαντας με τον ιπποπόταμο!”. “Ε, και εσύ τι τρέχεις;”. “Πάω να δώσω αίμα!”
Καθότανε το λιοντάρι στο δάσος και χάζευε. Ξαφνικά περνάει το μυρμίγκι τρέχοντας!
Καθότανε το λιοντάρι στο δάσος και χάζευε. Ξαφνικά περνάει το μυρμίγκι τρέχοντας! “Για που το βάλες έτσι βιαστικός;” ρωτά το λιοντάρι. “Δεν τα έμαθες; Τράκαρε ο ελέφαντας με τον ιπποπόταμο!”. “Ε, και εσύ τι τρέχεις;”. “Πάω να δώσω αίμα!”
Ο Καρφάς είναι ένα χωριό-παραθαλάσσιος οικισμός και όρμος της ανατολικής Χίου, σε οδική απόσταση 7 χιλιομέτρων νότια από την πόλη της Χίου
Η ατμόσφαιρα στη Μητρόπολη Χίου ήταν κατανυκτική, με τις καμπάνες να ηχούν πένθιμα και πλήθος κόσμου να ακολουθεί την περιφορά του Επιταφίου
Ο ρουκετοπόλεμος είναι τοπική παραδοσιακή εκδήλωση, η οποία διεξάγεται κάθε Πάσχα στην κωμόπολη Βροντάδος στη Χίο. Είναι μια ελληνική παραλλαγή της ρίψης πυροτεχνημάτων στα μεσάνυχτα πριν την Κυριακή του Πάσχα . Δύο...
Add comment